Brak komentarzy

Siedzący tryb życia – jak zadbać o swoje zdrowie?

Siedzący tryb życia jest nienaturalny i jednocześnie niezdrowy dla naszego organizmu. Skutkiem są choroby cywilizacyjne, które dotykają już nawet młodych ludzi. Siedzimy w pracy przy biurku, w domu siedzimy w wygodnym fotelu przed telewizorem, a na dodatek do miejsca pracy dojeżdżamy samochodem lub komunikacją miejską. Nasze ciała rozleniwiają się, a kondycja słabnie. Jeżeli w porę nie zmienimy pewnych nawyków, możemy słono za to zapłacić i to w niedalekiej przyszłości. Trudno jest całkowicie zmienić sposób życia, często jest to po prostu niemożliwe. Warto jednak wprowadzić kilka zdrowych nawyków i zaleceń, aby jak najdłużej cieszyć się sprawnością. Zamieńmy fastfoody na zdrowie posiłki, a zwykłe krzesło w pracy na fotel ergonomiczny.

Sport to zdrowie

Aktywność fizyczna ma różne oblicza – jedni uwielbiają sporty ekstremalne, inni wolą spokojne przebieżki rowerem lub spacery po parku. Ważne jest, aby konkretna dyscyplina była dostosowana do możliwości i wydolności organizmu. Przeciążenie serca, więzadeł, kręgosłupa lub stawów też jest bardzo niezdrowe. Najlepsze są ćwiczenia ogólnorozwojowe, czyli takie, które pozwalają na równomierne rozłożenie pracy na wszystkie najważniejsze mięśnie ciała. Korzystajmy również z basenu – pływanie bardzo wzmacnia mięśnie pleców, ramiona, nogi, brzuch i więzadła, a przy tym redukuje napięcie nerwowe i stres. Dodatkowo, aktywność fizyczna powoduje wzmożone wydzielanie endorfin, które poprawiają nastrój.

Ruch podczas pracy

W czasie ośmiogodzinnego dnia pracy siedzącej koniecznie trzeba zrobić kilka przerw, z czego dwie z nich warto poświęcić na rozruszanie się. Wystarczy kilka skłonów, przysiadów, wymachów rękami, ćwiczeń łokieć-kolano itp. Zamiast wychodzić na zewnątrz na papierosa lepiej wykorzystać ten czas np. na spacer wokół budynku.

Odpowiednia dieta

Siedzenie niestety sprzyja tyciu, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta. Spożywane potrawy nie mogą być tłuste, a powinny być zrównoważoną mieszanką węglowodanów i białka. Cukry dostarczą mózgowi niezbędnej do pracy energii, zaś białko zadba o dobrą kondycję ciała. Najcenniejsze są substancje odżywcze głównie z warzyw, zbóż, ryb i drobiu. Unikajmy owoców, które zawierają niezbyt korzystną dla nas fruktozę.

Odpowiednie podparcie

Bardzo ważne jest także to, w jaki sposób siedzimy przy biurku. W czasie pracy niezastąpiony jest fotel ergonomiczny, który pozwoli zachować odpowiednią pozycję (taki mebel warto też kupić swojemu dziecku, aby odrabiało lekcje i uczyło się w bezpiecznej, zdrowej postawie). Dobry fotel posiada:

  • jak największą możliwość regulacji – w pionie, która daje możliwość dopasowania wysokości oraz regulację oparcia (zarówno jego wysokości jak i odchyłu),
  • oparcie z wybrzuszeniem na wysokości naturalnej krzywizny lędźwiowej kręgosłupa,
  • płaskie siedzisko o zaokrąglonych krawędziach. Głębokość siedziska to min. 40 cm,
  • mechanizm dopasowujący pozycję krzesła do zmian naszej pozycji,
  • regulowany zagłówek – opcję dodatkową, która jest przydatna w użytku domowym (np. w czasie oglądania filmów na komputerze.

Wygodny fotel ergonomiczny dostosowany do indywidualnych cech sylwetki z pewnością uchroni przed wieloma konsekwencjami złej postawy, np. migrenami, zaburzeniem koncentracji, napięciem szyi i karku, chorobami patologicznymi, skrzywieniem kręgosłupa, bólem miednicy, pośladków, puchnięciem nóg i uczuciem ciężkości, a nawet zaburzeniami trawienia.

O czym jeszcze warto pamiętać:

  • łokcie zawsze znajdują się na wysokości blatu roboczego,
  • biurko ma być na tyle duże, aby monitor był w bezpiecznej odległości (ok. 70 cm),
  • stopy zawsze trzymamy oparte płasko na podłodze, a kolana ugięte pod kątem prostym,
  • oparcie fotela wpasowujemy w krzywiznę kręgosłupa,
  • stosujmy podkładki pod nadgarstki, aby nie męczyć dłoni, rąk i ramion.

Zastosowanie się do wymienionych rad podczas codziennych aktywności pomoże zadbać o stan naszego ciała, zwłaszcza kręgosłupa.

 

Żródło: www.zdrowie.com.pl

Zostaw komentarz